Přejít na navigační menu | Přejít na obsah | Zobrazit klávesové zkratky
František Karel Rosůlek
Narodil se 20. ledna 1859 v Pardubicích (na Zeleném předm. č. 96.). Děd a jeho otec byli zámečníky (na Wilsonově tř.), praděd a děd, Václav a Jakub Svobodové, učiteli na Pardubicku. Vychodiv hlavní školu a vyšší reálku v Pardubicích, doplnil zkoušku dospělosti na učitelském ústavu v Příbrami r.1879. Působil potom jako učitel ve Svinčanech, Bělé Rohovládově, Nových Holicích a od r.1900 na obecné a od 1.března 1902 na měšťanské škole chlapecké a od 1.září t. r. na dívčí měšťanské škole, jejíž ředitelem se stal 1.listopadu 1910. Zde působil až do 31. srpna 1924, kdy vstoupil do výslužby. Vyučoval též tři roky na pokračovací škole hospodářské v Bělé Rohovládově, na živnostenských školách pokračovacích v Holicích a v Pardubicích, na rodinné škole "Vesně", 2,5 roku na obchodní škole v Pardubicích a po dva běhy na "Husově lidové škole" češtině.
Od r.1881, kdy počal psáti do "Palečka" a "Pernštýna", byl literárně činným, přispívaje jmenovitě feuilletony do "Národních listů", "Národní politiky", "Zlaté Prahy" a do všech místních časopisů pardubických, dále do "Učitelských novin", "Školy měšťanské", "Naší mládeži", "Krajem Pernštýnův" a do j. v.
Samostatně vydal cestopisy: "Z výletu na Hrubou Skálu", "Z výletu na Košumberk", "V Solné komoře", "O Moravském Švýcarsku", pak "Pověsti z Pardubicka" ve dvou dílech, "Zvony a zvonice na Pardubsku", vlastivědnou čítanku "Našim a cizím", "Kunětická Hora" (1. a 2.vydání).
Životním jeho dílem, jehož byl redaktorem a většinou spisovatelem, je velká monografie "Pardubicko, Ho1icko, Pře1oučsko", vydávaná učitelstvem školního okresu pardubického. Byl také spoluredaktorem školního věstníku "Kunětice" 1896-98.
Od vstoupení do veřejného života byl též činný ve spolcích, jsa jednatelem hospodářských besed ve Svinčanech a v Bělé, jednatelem učitelské jednoty "Budeč" v Holicích, hasičského sboru ve Svinčanech. Od svého ustanovení v Pardubicích je horlivým členem výboru a kustodem Musejního spolku, členem letopisecké komise městské, památkové komise a městského osvětového sboru. Byl místopředsedou sjezdu býv. profesorů a žáků reálky zdejší a činným členem v některých kulturních spolcích pardubických. Pro svou vzdělávací činnost v hospodářských besedách, zvláště pro pořádání divadelních představení na venkově a psaní do novin zakusil pronásledování rakouských úřadův a byl často přehlížen ve školní službě při žádostech na výhodnější místa.
K jeho sedmdesátým narozeninám se mu dostalo jistě velice zasloužené čestné odměny ministerstva školství a národní osvěty za vlastivědné dílo o Pardubicku.
Z uvedeného je patrno, že spisovatel této knihy žil a pracoval pro školu a svůj rodný kraj, jemuž lne dosud s láskou, která budiž příkladem mladému pokolení.
Fr. K. Potěšil
V Pardubicích r. 1932
- Lumír Sokol
- Spojilská 1028
- 530 03 Pardubice
Ubytování Obrazy - airbrush Genealogie RC Ponorka
Telefonní spojení: +420 603 525 610